Wielkanocna Zbiórka Żywności

5-6 kwietnia rusza Wielkanocna Zbiórka Żywności

 

Wielkanocna Zbiórka Żywności w tym roku odbędzie się w dniach 5-6 kwietnia. Akcja organizowana jest przez Stowarzyszenie Bank Żywności Suwałki-Białystok, w ponad 17 miastach województwa podlaskiego, na terenie blisko 160 sklepów spożywczych. Do dzielenia się żywnością z potrzebującymi zachęcać będzie około 3000 wolontariuszy. Pomóc może każdy. Lista sklepów, biorących udział w akcji pojawi się z początkiem kwietnia na stronie www.bankizywnosci.pl

 

W ubiegłym roku, dzięki ofiarności darczyńców, wolontariusze zebrali przez dwa dni Wielkanocnej Zbiórki Żywności ponad 35 ton artykułów spożywczych, które trafiły do osób potrzebujących. Banki Żywności są gotowe przyjąć i przekazać znacznie więcej produktów spożywczych.

 

Przez cały weekend wolontariusze Banków Żywności w wybranych sklepach będą dyżurować przy specjalnie oznakowanych koszach. Będą informowali o akcji, odbierali żywność, a następnie sortowali ją, ważyli i przygotowywali do dostarczenia do lokalnych organizacji pomocowych. Osoby potrzebujące otrzymają wsparcie jeszcze przed świętami.

 

Każdy klient będzie mógł przekazać wolontariuszom produkty spożywcze, którymi chce podzielić się z osobami najuboższymi. Produkty rekomendowane to: olej, konserwy mięsne i warzywne, mąka, cukier, olej, bakalie, czy słodycze,

– Każdy  sam decyduje, czym chce podzielić się z ubogimi. Niektórzy kupują cale zgrzewki pyszności, inni przekazują np. tylko jedną butelkę oleju i to też jest piękny i bardzo potrzebny gest. Każdy produkt ma znaczenie. Nie trzeba dużych pieniędzy, tylko serca i chęci. Żywność z koszy zbiórkowych w konkretnym mieście trafi do osób potrzebujących z lokalnej społeczności, do naszych sąsiadów, osób i dzieci, których nie stać na zakup jedzenia  – podkreśla Romuald Turczyński Prezes Stowarzyszenia Bank Żywności Suwałki-Białystok.

 

W całej Polsce ponad 1,6 miliona osób, żyjąc w skrajnym ubóstwie, na wszystkie swoje wydatki ma do dyspozycji mniej niż 600 zł miesięcznie. Jeszcze więcej osób mimo stałego zatrudnienia, nie jest w stanie zapewnić sobie jedzenia na co dzień. Podstawowa pomoc żywnościowa pozwala na godne życie i ułatwia potrzebującym powrót do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie. Bank Żywności Suwałki-Białystok pomaga blisko 30000 potrzebującym współpracując z ponad 108 organizacji lokalnych. Produkty zebrane podczas zbiórki trafią do najbiedniejszych dzieci, rodzin wielodzietnych, samotnych rodziców, bezdomnych, chorych i bezrobotnych, a także do osób pracujących, których nie stać na zakup żywności.

Partnerem zbiórki jest Miasto Białystok.

 

 

***

 
 
 

Stowarzyszenie Bank Żywności Suwałki-Białystok tworzy on wraz z 31 innymi Bankami Żywności Federację Polskich Banków Żywności,  której misją od 20 lat istnienia, jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności i niedożywieniu w Polsce. Zrzeszone w Federacji 32 Banki Żywności są wyspecjalizowane w pozyskiwaniu, transportowaniu i dystrybucji produktów żywnościowych. Są w stanie przyjąć i rozdysponować każdy asortyment, nawet z bardzo krótkim  terminem przydatności do spożycia, w tym produkty świeże i mrożonki, zachowując łańcuch chłodniczy i spełniając wszystkie kryteria bezpieczeństwa (system HACCP, stały nadzór sanepidu). Organizacja, dzięki codziennym działaniom na masową skalę, jest w stanie docierać z pomocą żywnościową do blisko 2 000 000 najbardziej potrzebujących osób, za pośrednictwem współpracujących 4000 organizacji pozarządowych i instytucji pomocowych.