16 października – Światowy Dzień Żywności

Zaproszenie na konferencję prasową 15.10.2021

Suwałki-Białystok, 16 październik 2021

Witamy państwa na naszym Spotkaniu na Rampie, zorganizowanym z okazji jutrzejszego Światowego Dnia Żywności. Spotykamy się w zmodernizowanym magazynie, w którym na co dzień działa Bank Żywności. To tu trafia część pozyskiwanych produktów, które oczekują na późniejsze odebranie przez właściwe organizacje pomocy społecznej. Trafia tu tylko część, bowiem większość artykułów organizacje przejmują z konkretnych sklepów czy hurtowni.
Zabierając głos w przeddzień Światowego Dnia Żywności oraz Światowego Dnia Walki z Ubóstwem, który przypada kolejnego dnia –  chcemy przypomnieć o ideach, założenia i działaniach Stowarzyszenia.

Hierarchia potrzeb Maslowa przedstawiana najczęściej w formie piramidy jest powszechnie znanym i rozpoznawalnym modelem. Jej podstawę stanowią potrzeby fizjologiczne – te odpowiadające za mechanizmy regulujące czynności życiowe organizmu. Tlen, woda i żywność to niezaprzeczalne, nadrzędne potrzeby warunkujące przeżycie. Skupmy się na tych, które dotyczą pożywienia.

Żyjąc dostatnio zapewniamy sobie realizację tych potrzeb często nieświadomie. Zapominamy wówczas o tym, jak są ważne – nie doświadczając braku nie zauważamy bezapelacyjnej istotności wspomnianych potrzeb. Co jednak stanie się gdy z jakiegoś powodu zostaniemy pozbawieni luksusu jakim jest sytość?

Rozpieszczeni dostępnością najróżniejszych produktów w makro ilościach, tracimy pierwotny szacunek do pożywienia. Z drugiej strony wciąż obecny jest głód i niedożywienie. Generują one wykluczenie społeczne wiążące się ze wzrostem marginalizacji.

Innym problemem, który ujawnia się w rosnącej mierze, są sytuacje polskich domów, w których po odjęciu z budżetu domowego wydatków związanych z podstawowymi potrzebami – środków do życia już nie ma.

Szybko zauważymy absurd sytuacji, gdy przybliżone kryzysy zestawimy z danymi dotyczącymi ilości jedzenia marnowanego – jest to ok. 5 mln ton rocznie. Marnowanego, znaczy tyle samo, co niewykorzystanego, którego koszty produkcji stają się wyrzucanymi przez okno złotówkami. Czy naprawdę jesteśmy tak bogatym społeczeństwem? Stać nas na takie zachowanie? Czy własną wygodę cenimy sobie bardziej niż życie lub zdrowie innego człowieka?

Bank Żywności od 2000r próbuje stawić czoła zauważonym problemom. Odpowiadając na często niemy krzyk potrzebujących podejmuje kolejne działania mające na celu poprawę jakości życia beneficjentów.

Podstawową misją kierunkującą kolejne starania Banku Żywności jest niesienie pomocy. Zainteresowanie się losem innych, zauważenie ich trudniejszego od własnego położenia, związane jest z pewną konkretną postawą życiową. Konkretną kulturą – wiążącą się zarówno z umiejętnościami dawania, jak i z drugiej strony – przyjmowania. Wymaga wypracowania pewnych mechanizmów zarówno wśród potrzebujących jak i tych, którzy mają czym się podzielić. Czy jako społeczeństwo jesteśmy gotowi najpierw na refleksję, by potem podjąć kroki potrzebne do zmian?